no-limitsDo przeciętnego internauty czy telewidza codziennie dociera  wiele ofert internetu no-limit z sieci komórkowych. Tym czasem Optronet i inni dostawcy stacjonarni się tym nie chwalą. Dlaczego?

Pojęcie limitu transferu nie istniało praktycznie od roku 2007 gdy Neostrada, największy ówczesny dostawca internetu zrezygnował z ograniczania miesięcznej ilości przesyłanych danych do 5, 10 lub 25GB. Głównym parametrem łącza stała się wtedy jego szybkość, jak np. 10mb/s. Oznaczało to, że można pobierać niezliczoną ilość danych miesięcznie ale nie szybciej niż prędkość którą wykupimy sobie u naszego dostawcy. Wspomniane 10mb/s daje ok 4,3GB na godzinę więc użytkownik wyszedł na tej zmianie korzystniej.

W 2012 nastąpiła rewolucja wśród dostawców mobilnych (sieci komórkowe). Internet przyspieszył z kilku do kilkudziesięciu a nawet 150mb/s. Po rewolucji LTE sieci komórkowe coraz poważniej zabrały się za dostarczanie internetu jednak przyjęły nieco inny model. Zamiast ograniczać maksymalną prędkość, pozawadzają surfować i pobierać z maksymalną prędkością ale tylko do pewnego czasu – do wykorzystania miesięcznego limitu transferu. Nawet dosyć drogie pakiety, dające po 20 czy 50GB idzie łatwo wykorzystać np. ściągając 5-10 płyt DVD lub spędzając kilka wieczorów z YouTube. Nawet codzienne sprawdzanie poczty czy Facebooka konsumuje kilka GB miesięcznie. A po co te limity?

Owszem sieci komórkowe oferowały zachwycające jak na swoje czasy prędkości ale były to maksymalne prędkości jakie dało się osiągnąć na całym nadajniku. Słynne 150mb/s oferowane przez Polkomtel (marki takie jak Plus czy Cyfrowy Polsat) było dzielone pomiędzy wszystkich mieszkańców miasta korzystających z obu wymiennych sieci. Optronet dociera do każdego bloku światłowodem o przepustowości 1250mb/s dlatego możemy zaoferować każdemu klientowi prawdziwe, nielimitowane 100mb/s. Nawet jeśli lubisz pobierać i ściągniesz miesięcznie 100, 500 czy nawet 1000GB nic się nie stanie. Internet nie zwolni ponieważ nasza sieć nie odczuje takiego obciążenia :) Nie mamy konieczności nakładania na klienta dodatkowego limitu miesięcznego transferu poza ograniczaniem prędkości. A jak to wygląda u komórkowców?

Niektóre oferty oferują no limit czyli brak miesięcznego limitu transferu ale ściąganie z maksymalną prędkością LTE możliwe jest tylko przez pierwsze 10 czy 20GB. Później łącze zwalnia np. do 5mb/s. Czyli tak na prawdę ich oferta posiada dwa limity. Ta polityka operatorów komórkowych nazywa się Fair Play Usage – czyli używanie sieci fair play, w taki sposób, aby jeden miłośnik ściągania nie przyblokował całego nadajnika (był nie fair wobec innych użytkowników w rozumieniu operatora) U nas nawet ściągając miesięcznie terabajty danych jesteś fair wobec innych użytkowników a operator czyli my cieszymy się, że możemy zagwarantować Ci taką możliwość :)

Co więcej, w Optronet nie ma możliwości aby miesięczna opłata przekroczyła kwotę pakietu który wybierasz. Nie doliczymy dodatkowych opłat za pobrane terabajty czy czas spędzony w internecie. Jedyny sposób, aby rachunek przekroczył 49zł/mc to wybranie pakietu 300mb/s lub dodatkowej prędkości wysyłania – również do 300mb/s co nie jest możliwe u żadnego innego dostawcy. Tyle korzyści ile daje Ci Optronet nie jest w stanie zaoferował nikt inny w mieście.

No Limit – o co z tym chodzi?