Frma RONI nieustannie modernizuje i rozbudowuje swoją sieć światłowodową Optronet. Już w zeszłym roku posiadaliśmy 32km włókien światłowodowych we Wronkach. Obecnie jest ich już prawie 40km. Dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom już teraz możemy oferować dostęp w technologii NGA. Jednak czym jest Next Generaton Access? Zapraszam do lektury!

NGA to skrót od angielskiego sformułowania „dostęp następnej generacji”. Założenia sieci przewidują nie tylko polepszenie parametrów takich jak prędkość pobierania, wysyłania, brak limitów transferów, niskie opóźnienia, ale przede wszystkim budowę Internetu przedmiotów.

Dziś być może wydaje się to bardzo futurystyczne, ale za kilka lat dojeżdżając do domu nasz garaż będzie się sam otwierał, rolety podnosiły a ogrzewanie włączało jeszcze przed naszym przyjazdem do domu. Lodówka sama będzie obniżała temperaturę naszego ulubionego napoju i sprawdzała stan zapasów. Coraz więcej urządzeń domowych (już nie tylko elektronicznych) komunikowało będzie się ze sobą przez Internet. Będą przesyłały pomiędzy sobą większą ilość danych z coraz większymi szybkościami. W związku z tym wzrosną oczekiwania co do Dostawców Internetowych.

Miło nam poinformować, że nasza sieć już teraz spełnia najwyższe standardy jakości. Nie musimy limitować ilości przesyłanych danych (w przeciwieństwie do sieci LTE, które co prawda dają nieco wyższe prędkości transferu, jednak w „godzinach szczytu” nie wyrabiają z ilością korzystających, przez co nakładane są na nich przeróżne ograniczenia).

O jakości naszej sieci świadczą nie tylko wyniki z serwisów Speedtest.net. Ważnym odzwierciedleniem naszych wysiłków są opinie zadowolonych Klientów. Dzięki szybkim łączom światłowodowym ludzie na nowo odkrywają możliwości Internetu.

facebook-277242_640Jeszcze kilka lat temu, gdy zdjęcia pokazywano sobie w książeczkowych albumach, nikt nie pomyślał, że fotkawykonana smartfonem w ciągu kilku minut obiegnie naszych znajomych korzystających z portali społecznościowych. Dzisiaj dzięki szybkim łączom możemy się dzielić filmami nawet w jakości HD. A jak pokazują testy naszej sieci, możliwe by było przesyłanie przez nią również hologramów ( holografia – przesyłanie trójwymiarowych obrazów w czasie rzeczywistym. Już dzisiaj jest to możliwe. Dla dociekliwych link)

Wszystkie opisywane przeze mnie udogodnienia, chociaż brzmią jak opowieści z książek Science Fiction, są w większości dostępne. A do zestawu należy dorzucić jeszcze takie pojęcia jak inteligentny budynek czy miasto. Zapewne wielu czytających już teraz korzysta z monitoringu chociażby po to, żeby zobaczyć, co robi ich dziecko w przedszkolu lub pracownik w firmie. Rozwiązania takie będą stawały się coraz bardziej powszechne. Niezaprzeczalnym jest, że do komfortowego ich użytkowania konieczny będzie Internet w technologii Next Generation Access.

NGA zapewne w ciągu kilku-kilkunastu lat na dobre zagości w naszym życiu. Mieszkańcy Wronek mogą się cieszyć, że w ich mieście NGA dostępne jest już od kilku lat.

Internet NGA – czym jest Next Generation Access?